Viete čo znamená nízkoenergetický dom?
Nízkoenergetický dom je v súčasnej dobe veľmi obľúbený a uznávaný v stavebnom priemysle, a do tejto kategórie spadajú všetky stavebné objekty, ktoré majú energetickú náročnosť nižšiu ako klasická výstavba. Z právneho hľadiska zatiaľ nie je nízkoenergetický dom presne zadefinovaný, preto sa snažíme čerpať terminológiu od našich západných susedov.
Nízkoenergetický rodinný dom by mal spĺňať nasledovné parametre a kritéria:
-
Technologicko-technické parametre
-
Úspornosť
-
Reálna spotreba
Základné prvky nízkoenergetického domu je možné získať znížením energetickej náročnosti v kombinácii s viacerými technologickými a technickými opatreniami:
-
orientácia domu vzhľadom na svetové strany, čo spôsobí efektívnejšie využitie slnečných lúčov
-
zateplenie obvodového plášťa domu
-
kvalitné okná a vstupné dvere
Riadené vetranie s rekuperáciou použitého vzduchu ( technológia, ktorá zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu do miestností domu a zároveň riadi odsávanie použitého, vydýchaného, vlhkého vzduchu z miestností, rekuperačná jednotka má schopnosť s použitého odsávaného vzduchu odoberať teplo, ktoré využíva na ohrev čerstvého vzduchu napr. v zimnom období.
Riadené vetranie vám zabezpečí príjemný čerstvý vzduch v celom dobe a šetrí energiu na vykurovanie. Ráno sa budíte do čerstvého vzduchu bez nutnosti vetrania a úniku tepla.
Nízkoteplotné vykurovanie – podlahové resp. stenové (nízkoteplotné vykurovanie využíva teplotu vykurovacej vody ohriatu max. na 42 stupňov celzia, radiatorové vykurovanie potrebuje na konforný ohrev min 65 stupňovú vodu.
- vzduchotesnosť nízkoenergetického domu
- použité technológie výroby tepla – tepelné čerpadlo, solárny kolektor,…
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!