Poznáte parameter reálnej spotreby nízkoenergetického domu?

Spotreba-nizkoenergetickeho-domu

Akokoľvek presne je spočítaná energetická náročnosť stavby, nemôže brať do úvahy všetky vplyvy, ktoré sa odrazia na celkovej spotrebe energie – niektoré tepelné mosty, kvalita prevedenia tepelných izolácií, kvalita výroby a osadenia okenných konštrukcií a pod. Najvýznamnejší vplyv na spotrebu energie, a to nielen nízkoenergetického domu, má správanie osôb žijúcich v dome. Preto najdôležitejšie kritérium na dosiahnutie nízkoenergetického štandardu vidíme v reálnej spotrebe domu – stavby.

Rozdeľme spotrebu energie v rodinnom dome na:

  • vykurovanie, respektíve chladenie,

  • prípravu teplej úžitkovej vody (TUV) a

  • ostatnú spotrebu

Výpočtom môžeme nastaviť a tak ovplyvniť len prvú a druhú zložku. Už pri návrhu domu sa však dá myslieť na to, ako je možné v dome šetriť energiu. Riešenie spočíva v jednoduchých opatreniach, ako sú napríklad úsporné žiarovky, spotrebiče triedy A, vybudovanie a využívanie kvalitného krbu a podobne. Významnou mierou k tomu môže prispieť aj inteligentná elektroinštalácia (osvetlenie, zásuvkové obvody vrátane vypínačov, automatizované riadenie stmievania, meranie a reguláciu vykurovania napr. pri otvorenom okne je vykurovací systém neúčinný ), ktorá môže priniesť úsporu elektrickej energie až do výšky 15%.

Správanie obyvateľov v tej istej budove môže predstavovať rozdiely v spotrebe až 50%. Preto je veľmi dôležité sledovať celkovú reálnu spotrebu nízkoenergetického domu. Tá by nemala presiahnuť 150  kWh/m2 za rok, pričom vykurovanie a TUV by mala z tejto spotreby dosiahnuť približne 80 kWh/m2 a rok.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *