Konštrukcia nosnej steny
Pri zhotovovaní nosnej konštrukcie steny sa k horizontálnemu U-profilu, prikotvenému k základovej konštrukcii pripevnia vertikálne C profily. V hornej časti sú C- profily znova uzatvorené U-profilom. Dĺžka C-profilov určuje svetlu výšku nosnej konštrukcie. Profily sú navzájom spájané samoreznými šróbami s plochou zápustnou hlavou vo vopred výrobným strojom určených miestach. Výsledkom je mimoriadne pevný spoj a rozmerovo presná konštrukcia. Nosnú stenu je možné zhotoviť z profilu C75, C89 a C150 s hrúbkou plechu 1mm – 1,25mm – 1,5mm čím je zabezpečená optimalizácia spotreby ocele a teda aj optimalizácia ceny nosnej konštrukcie . Vzdialenosť nosných profilov sa určuje s ohľadom na rozmery obkladového materiálu. Pri nadmerne zaťažených stenách je možné zhustenie rastra profilov prípadne ich násobenie.
Zavetrenie nosnej konštrukcie z oceľových tenkostenných profilov je realizované cez diagonálne C-profily. Ich pozíciu a množstvo určuje statik. Zhotovená nosná konštrukcia sa z vonkajšej aj vnútornej strany oplášťuje obkladovým materiálom, ktorý sa taktiež podieľa na zavetrení nosnej konštrukcie, čím vzniká tuhá konštrukcia schopná odolávať horizontálnym zaťaženiam.
Konštrukcia nosných stien rešpektuje funkčnosť stavby, spĺňa požiadavky únosnosti a používateľnosti, požiarnej odolnosti, akustiky a energetickej efektívnosti. Umiestnenie a tvar rámovej konštrukcie je jasne definovaný v realizačnej dokumentácii stavby. Keďže hlavy profilov sú strojovo predpripravené, v uvedených šírkach oceľovej konštrukcie je zahrnutý aj priestor potrebný na hlavy skrutiek.
Konštrukcia nenosnej steny
Pri zhotovovaní nenosnej konštrukcie steny sa k horizontálnemu U-profilu, prikotvenému k základovej konštrukcii pripevnia vertikálne C profily. V hornej časti sú C- profily znova uzatvorené U-profilom. Profily sú navzájom spájané samoreznými šróbami s plochou zápustnou hlavou vo vopred výrobným strojom určených miestach. Výsledkom je mimoriadne pevný spoj a rozmerovo presná konštrukcia. Nenosnú stenu je možné zhotoviť z profilu C75, C89 a C150 s hrúbkou plechu 1 mm so zohľadnením akustických požiadaviek na priečku, čim je zabezpečená optimalizácia spotreby ocele a teda cena priečky . Nenosné steny je možné zhotovovať súčasne s nosnými stenami konštrukcie. Nenosnú stenu je možné kedykoľvek rozobrať a premiestniť, Vzdialenosť profilov sa určuje s ohľadom na rozmery obkladového materiálu.
Vystuženie otvorov v nenosných stenách je realizované rovnakým profilom, ako je profil nenosnej steny, s väčšou hrúbkou plechu. Pri zvýšených požiadavkách na nenosnú stenu z hľadiska únosnosti , akustiky, tepelnej alebo požiarnej odolnosti je možné meniť profil, zväčšovať hrúbku plechu, zmenšovať vzdialenosť profilov alebo kombinácia týchto možností.
Spoje stien konštrukcie
Spoje stien môžu mať tvar písmena L,T alebo X a steny nemusia byť na seba kolmé. Zabezpečujú pevné vzájomné spojenie jednotlivých panelov z tenkostenných profilov ako aj obalovej konštrukcie.
Vrcholový stenový profil
Vrcholový stenový profil plní funkciu stužujúceho venca. Prenáša lokálne zaťaženie do steny pod ním tak, aby bolo zaťaženie rovnomerne rozložené do profilov steny pod ním a prenášané spoľahlivo ďalej do základovej škáry. Podľa veľkosti zaťaženia vrcholového stenového profilu (počet podlaží a veľkosť otvorov nad vrcholovým stenovým profilom) je možné zhotoviť vrcholové stenové profily z dvoch alebo viacerých profilov C150 a U152, prípadne priehradového väzníka, ktorý sa navrhne na prenos tohto zaťaženia.
Konštrukcia stropu
Na zhotovenie konštrukcie stropu sa používajú C-profily C150 s hrúbkou plechu 1,5mm alebo priehradové väzníky vo vopred stanovených vzdialenostiach, ktoré sa určujú vzhľadom na rozpätie stropu a veľkosť uvažovaného zaťaženia. Podlahové nosníky je možné realizovať prosté alebo spojité, pričom podpery tvoria nosné steny. Tento typ nosnej konštrukcie je možné využiť aj v konzolových konštrukciách.
Vrstvy podlahy sa umiestňujú nad oceľovú rámovú konštrukciu, pričom akustická izolácia sa umiestňuje aj medzi stropné nosníky. Skladba podlahy ja navrhnutá s ohľadom na tepelnoizolačné, akustické a požiarne požiadavky.
Stropné nosníky sú na koncoch pripevnené k vrcholovým stenovým profilom. Vrchná časť stropného nosníka je opláštená nosnou vrstvou s dostatočnou hrúbkou, ktorá tiež spolu s podhľadom zabezpečuje stabilitu stropných nosníkov. Hrúbka nosnej vrstvy podlahy závisí od vzdialenosti stropných nosníkov a veľkosti uvažovaného zaťaženia. Konštrukcie stien vyššieho podlažia sa k nosnej podlahovej vrstve kotvia skrutkami, ideálne v mieste stropných nosníkov.
Ak je preferovaná celková hrúbka stropnej konštrukcie, je potrebné ju v projektovej dokumentácii definovať. Na základe takejto požiadavky je možné navrhnúť nižšiu výšku stropných nosníkov so zmenšením ich osovej vzdialenosti a tým dosiahnutím rovnakej únosnosti stropu pri jeho nižšej celkovej hrúbke.
Konštrukcia strechy – neobytné podkrovie
V prípade nevyužitého podkrovia sa strešná konštrukcia navrhuje z priehradových väzníkov, ktoré je možné vyskladať zo všetkých ponúkaných profilov (C75, C89 a C150) a hrúbok plechu (1mm – 1,25mm – 1,5mm). Priehradové väzníky sú pre každú stavbu navrhnuté na konkrétne požiadavky stavby, pretože do ich návrhu vstupuje veľa premenných (rozpätie, snehová oblasť, veterná dispozícia, sklon strechy, typ krytiny, osová vzdialenosť s ohľadom na osovú vzdialenosť nosných stĺpikov steny, atď.) Cieľom návrhu je optimálny návrh, ktorý minimalizuje náklady spojené s realizáciou strechy. Neexistuje obmedzenie pre výber typu strešnej krytiny.
Konštrukcia strechy – obytné podkrovie
V prípade využitého podkrovia sa strešná konštrukcia navrhuje z kombinácie priehradových nosníkov a tenkostenných profilov v sústavách rámov a priehradových väzníkov, ktoré je možné vyskladať zo všetkých ponúkaných profilov (C75, C89 a C150) a hrúbok plechu (1mm – 1,25mm – 1,5mm). Sústavy sú pre každú stavbu navrhnuté na konkrétne požiadavky stavby, pretože do ich návrhu vstupuje veľa premenných (rozpätie, snehová oblasť, veterná dispozícia, sklon strechy, typ krytiny, osová vzdialenosť s ohľadom na osovú vzdialenosť nosných stĺpikov steny, atď.) Cieľom návrhu je optimálny návrh, ktorý minimalizuje náklady spojené s realizáciou strechy. Neexistuje obmedzenie pre výber typu strešnej krytiny.
Základová konštrukcia
Konštrukcie z oceľových tenkostenných profilov sú charakteristické svojou ľahkosťou a nevyžadujú masívne základy. Ich vlastná tiaž je zlomkom vlastnej tiaže stavieb z bežných materiálov, dôsledkom čoho je ďalšia úspora nákladov na realizáciu stavby.
Stavbu je možné založiť na nasledujúcich typoch základov:
– základové pásy,
– železobetónové základové pätky na štrkovom podsype,
– vláknobetónová základová doska na penoskle,
– základy suchej konštrukcie,
– železobetónový strop (ak sa jedná o nadstavbu), atď.
Najoptimálnejši typ zakladania sa určí na základe parametrov stavby, terénu a podložia. Výstavbe základov je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, keďže konštrukcia z oceľových tenkostenných profilov je veľmi presná, vyrobená strojovo vo výrobnej hale. Oceľové profily majú predripravené konce na rýchlu montáž bez vŕtania a je náročné, častokrát nemožné robiť jej úpravy pri montáži na stavbe. Maximálna prípustná odchýlka základov je ± 2,5 mm pri horizontálnych častiach. Pre dočasné i trvalé spoje konštrukcie sa používajú nastreľované klince a oceľové rozperné kotvy. Ak ide o betón a pórobetón, na spájanie sa používajú chemické a mechanické kotvy.
Sokel
Druh konštrukcie sokla v zásade závisí od druhu povrchu sokla a typu vonkajšej úpravy steny. Ak je budova vykurovaná, odporúča sa sokel zatepliť tepelnou izoláciou.
Záver
Ľahké konštrukcie z tenkostenných oceľových profilov sú riešením nielen pre novostavby, ale kvôli svojej nízkej hmotnosti aj pre rekonštrukcie, hlavne nadstavby. Samotná realizácia takejto konštrukcie je rýchla. Po zhotovení základovej dosky trvá realizácia stavby z oceľových tenkostenných profilov podľa jej zložitosti od jedného do troch mesiacov.